Accueil

 

Fütüroloji?

MELMAN Charles
Date publication : 31/03/2021
Dossier : Traduction éditoriaux
Sous dossier : En turc

 

Fütüroloji?

(Gelecekbilim)?

 

Mao’nun diktatörlüğünü beğenmedik, fakat Xi Jinping’in yaydığı ucuz ve kaliteli  tüketicimciligi genel bir ilerleyis adina artik takdir etmekteyiz. Ve eğer bu  başarısınin batının liberal kapitalizminden kesinlikle üstün olduğu ortaya çıkarsa  yarın yerküre kırmızı, hem de artik payetli Çin bayrağı ile donanacaktir.. Ucuz yumusak anorakların yerini Mao’nun katı görünümlü ceketinin alması aynı zamanda insanın ekonomik sistemle, diğerleriyle ve çevresiyle mutlu bir uzlaşısının sembolü olacaktır. Yatıştırılmış ve duzenlenmis alanlarda otlamakla meşgul yaratıkların bulunduğu, geniş bir hayvan parkına benzeyen bir dünya, parlak geleceğimizin adeta bir öncülüdür.

Marcel Gauchet bana Çin’in yayılmacılığının önündeki engelin görsel sanatlarla gelecekteki yonetilenlerin imgeselini beslemekteki  yetersizlik olduğunu söylerdi. Fakat yakın zamanda okuduğuma göre yerel sinematografik üretimlerinin artik Hollywood’dakindan üstün olduğudur , öyleyse onların analiz ve taklit yeteneklerinden kuşku duymak neden?

Çin’e düzenli olarak seyahat eden meslektaşlarımızın, onlarin da orada  kamunun mutluluğuna hizmet edebilecek ruhsal fazlalığı belirlemek , yardımcı olacak bir öneri alabilmek amacıyla dikkatle incelendiğine inanabiliriz.

İşaret ettiğim bu sonuç -gerçek tehdit olan teslimiyet- batının Freud’u yok edişi  yüzünden ödeyeceği önemsenmeyecek boyuttaki  bedel olacaktır. 

Charles Melman

11 Mart 2021

Çevirenler: Derya Gürsel ve Su Polat

Espace personnel